رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس


رئیس جمهور در دومین روز از سفر استانی خود به شهر مقدس قم، از صبح امروز دیدار و گفت‌وگو با مراجع معظم تقلید و علما را آغاز کرده است.

به گزارش مجاهدت به نقل ازمشرق، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهور در دومین روز از سفر استانی خود به شهر مقدس قم امروز جمعه با برخی از مراجع معظم تقلید و علما دیدار کرد.

۱۳:۳۰| حضور رئیس جمهور در نماز جمعه قم

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران در دومین روز از سیزدهمین سفر استانی خود پس از دیدار با مراجع تقلید، با حضور در مصلی قدس در نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته قم شرکت کرد.

دیدار با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و برگزاری نشست خبری با اهالی رسانه از دیگر برنامه‌های عصر امروز رییس جمهور در آخرین روز سفر به استان قم است.

آیت الله سعیدی امام جمعه قم نیز در خطبه های نماز جمعه با اشاره به حضور رئیس جمهور در جمع نمازگزاران خطاب به وی گفت: با جدیت و تلاش امید و اعتماد مردم به نظام را جلب کردید، امیدواریم این نعمت تا آخر با شما باشد ائمه جمعه قم از شما تشکر کرده و می خواهیم نسبت به مسئله فرهنگی شهر قم اهتمام ورزید.

۱۲:۰۰|دیدار رئیس جمهور با آیت‌الله علوی‌گرگانی

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیس جمهور در جریان سفر استانی به قم و در ادامه دیدارهایش با مراجع و علما، ‌با آیت‌الله علوی‌گرگانی از مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله رئیسی در این دیدار به عزم دولت برای مهار کرونا اشاره کرد و گفت: در ابتدای کار دولت سیزدهم روزانه حدود ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کردند، اما با اقدامات صورت گرفته خصوصاً با جهش در در واکسیناسیون همگانی این آمار تا حد بسیار زیادی کاهش داشته است.

وی با اشاره به وجود برخی کمبودها در کشور گفت: برخی عقب‌ماندگی‌هایی خصوصاً در حوزه اقتصادی کشور داریم که تنها با همکاری تمامی نهادها و دستگاه‌ها و همچنین همراهی مردم رفع می‌شود.مردم نباید نگران و دغدغه‌مند باشند چرا که دولت به دنبال گره‌گشایی از کار مردم است.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت قصد دارد در زمان کوتاهی به تمام استان های کشور سفر کند و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه مردم قرار گیرد، اظهار داشت: دور دوم سفرهای استانی برای پیگیری مصوبات و پروژه های جدید خواهد بود.

وی با بیان اینکه یک عقب ماندگی در حل مسائل اجتماعی وجود دارد، گفت: آسیب های اجتماعی مردم را رنج می‌دهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در حمله سایبری اخیر که به جایگاه های عرضه بنزین شد، دشمنان توطئه بزرگی کرده بودند و می‌خواستند همه کشور را به آشوب بکشند اما خداوند لطف کرد و در کوتاه ترین زمان این مشکل حل شد که این اتفاق حاصل اعتماد مردم به دولت بود. این اعتماد را باید حفظ کرد و ارتقا داد.

وی عدالت در جامعه را زمینه‌ساز ایجاد عدالت در جامعه دانست و گفت: باید با روحیه‌ای جهادی وارد میدان شد تا کارها پیش برود و مردم ببینند در جامعه کار صورت می‌گیرد.

آیت‌الله علوی‌گرگانی نیز در این دیدار با بیان اینکه ‌باید از نظرات کارشناسان و جوانان نخبه برای بهبود وضعیت کشاورزان بهره ببرید و با امید به آینده حرکت کنید و با ابراز خرسندی از سفرهای استانی و دیدارهای مردمی رئیس جمهور اظهار داشت: دیدارهای رو در رو و اطلاع از مشکلات مردم عملی بسیار پسندیده و شایسته است.

وی با بیان روایتی از امام صادق(ع) که فاصله بین حق و باطل را چهار انگشت دانستند، افزود: آنچه که گوش می شنود احتمال خطا در آن زیاد است ولی آنچه که به چشم دیده می شود به حق نزدیک تر است، لذا حضور شما در میام مردم موجب می شود بهتر از مشکلات مردم اطلاع کسب کنید.

آیت‌الله علوی‌گرگانی با تاکید بر وجود کمبودها در جامعه بیان کرد: هر چقدر کمبودها جبران شود شایسته است،نباید طرح جدید عمرانی آغاز شود و در تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت ها را مد نظر قراردهید.

وی یادآور شد: موضوع آب و مدیریت منابع آبی کشور اهمیت فوق العاده ای دارد و ما در برخی مناطق که مشکل کمبود آب هم ندارند، باز شاهد عدم مدیریت صحیح هستیم که لازم است حساسیت نشان دهید.

وی در پایان به وضعیت نابسامان فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: کم توجهی به موضوع فرهنگ دینی در جامعه اثرات نامطلوبی در جامعه گذاشته است که باید با برنامه ریزی صحیح اقدام عاجل صورت گیرد.

۱۱:۱۰|دیدار رئیس جمهور با آیت‌الله مکارم شیرازی

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیس جمهور در جریان سفر استانی به قم و در ادامه دیدارهایش با مراجع و علما، ‌با آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله رئیسی در این دیدار ‌با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم به صورت شبانه روز در حال فعالیت برای حل مشکلات مردم است، تصریح کرد: رفع مشکل کسری بودجه سال جاری از دغدغه های ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه با تلاش دولت برخلاف گذشته استقراض از بانک مرکزی انجام نمی‌شود، اظهار داشت: دولت در دو جبهه خنثی سازی و رفع تحریم ها فعالیت می‌کند و با فعالسازی ظرفیت های کشور امکان رسیدن به رشداقتصادی ۸ درصد وجود دارد.

رئیسی با اشاره به مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی، گفت: کارگروهی برای رفع این مشکلات در قم تشکیل شد تا پیگیر حل مشکلات فرهنگی باشد.

آیت‌الله ‌مکارم شیرازی نیز در این دیدار ‌ایجاد امید در جامعه را مهم ترین مسأله در پیشرفت کشور دانست‌ و گفت:‌ مردم نسبت به شما امیدوار هستند.

وی  بر ضرورت حل ریشه‌ای و اساسی مشکل گرانی در کشور اشاره کرد و افزود: بعضی از شرکت های دولتی خود باعث گرانی هستند، البته برخی از کاسبان نااهل نیز به گرانی دامن می زنند.

مسألۀ قاچاق و واردات بی رویه از دیگر مواردی بود که وی بر حل آنها تأکید کرد و ادامه داد: البته حل این مشکلات، زمان بر است، اما دولت ضمن توجیه مردم، برای حل آنها باید تمام سعی و تلاش خود را انجام دهد.

‌آیت الله ‌مکارم شیرازی به گلایۀ شدید مردم از نظام بانکی کشور اشاره کرد و گفت:‌ متأسفانه بانک‌ها به مصوبات دولتی هم توجه نمی کنند که باید نسبت به اصلاح نظام بانکی کشور فکری اساسی صورت گیرد.

وی قم را متعلق به تمام جهان اسلام و تشیع دانسته که به خاطر حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و حوزۀ علمیه، نیازمند به برنامه ریزی و توجه خاص دارد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی بر ضرورت تشکیل کارگروه فرهنگی جهت برخورد با برخی از مفاسد اخلاقی در قم و بر حل مشکلات کارگران برخی کارخانجات و شرکت ها تأکید ‌کرد.

۱۰:۴۵|دیدار رئیس جمهور با آیت‌الله جوادی آملی

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیس جمهور و هیئت همراه در ادامه برنامه های خود در سفر استانی به شهر مقدس قم، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله رئیسی در این دیدار با بیان اینکه دولت از ابتدا اصل را بر تعامل با دنیا به ویژه همسایگان گذاشته است، گفت: در همین چند ماه کار دولت جدید بین ۳۰ تا ۴۰ درصد صادرات به کشورهای همسایه افزایش یافته است چرا که  کشورهای همسایه طالب محصولات کشاورزی و صنعتی ایران هستند و فقط باید درست ارائه شود.

وی به واکسیناسیون گسترده مردم در برابر بیماری کرونا در این چند ماه اشاره کرد و افزود: در شروع کار دولت جدید روزانه ۷۰۰ خانواده داغدار می‌شدند به حمدلله شرایط کنونی با واکسیناسیون بسیار مطلوب شده است.‌ با مناسب شدن شرایط کشور در خصوص بیماری کرونا مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری فعالیت خود را از سر گرفتند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه‌ تمام تلاش دولت بر این است که سیاست‌های تورم‌زا را کنار بگذارد تا شاهد کاهش نرخ تورم باشیم،  به مشکلات معیشتی مردم اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور این مشکل کاهش یابد.

آیت الله رئیسی همچنین شرایط تامین کالاهای اساسی و میزان ذخایر آن را قابل قبول توصیف کرد و گفت: بنای دولت این است که در حوزه اقتصاد، دست به اعمال سیاست‌های تورم‌زا نزند. امروز براساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، تورم سیر نزولی پیدا کرده است و تلاش دولت این است که در مسیر تداوم آن حرکت کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه بیش از گذشته نسبت به بهبود شرایط کشور امیدوارتر شدم، گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیاری که در کشور وجود دارد، اطمینان دارم که می‌توانیم شرایط را به نفع مردم تغییر دهیم.

آیت‌الله ‌جوادی‌آملی در این دیدار در سخنانی اظهار داشت: خداوند مردم را «کریم» آفرید؛ «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی آدَمَ»، روی این اصل کشور را کمیته امدادی اداره کردن برخلاف فرهنگ خلقت است، خداوند انسان را با کرامت خلق کرد و دستور داد کرامت انسان محفوظ باشد.

وی افزود: به دلیل همین تاکید اسلام بر حفظ کرامت انسان است که مزدوری در اسلام نهی نشده است، علما این نهی را حمل بر کراهت کرده‌اند اما برخی از کراهت بالاتر نیز گفته‌اند، سفارش اسلام این است که شما باید کنار سفره خود بنشینید، پیامبر(ص) دست کارگری را بوسید که برای خود کار می‌کرد، نه اینکه فردی که برای دیگری کار می کند.

آیت‌الله ‌جوادی‌آملی تاکید داشت‌: مسئولان باید همت بلند داشته باشند و بدانند که مدیریت و اقتصاد یک کار علمی است، باید همه تلاش کنند که مردم محترمانه و آبرومندانه زندگی کنند چرا که فقر به معنای نداشتن و نداری نیست، اسلام به شخص ندار، فقیر نمی‌گوید! در فرهنگ اسلام، فقیر کسی است که ستون فقراتش شکسته است، چنین فردی به هیچ کس اعتماد نخواهد کرد. در بیان قرآن، اقتصاد عامل قیام و ایستادگی جامعه است اگر اقتصاد خراب باشد و ستون فقرات جامعه مشکل داشته باشد، مجبور خواهد بود به دیگران باج بدهد.

وی با تاکید بر لزوم خودکفایی کشور در عرصه های مختلف ابراز داشتند: ما هرگز در را به روی خود نمی‌بندیم، ما با کسی قهر نیستیم و با همه کشورها تعامل می‌کنیم. آن ها نیز باید مودب باشند و ادب را در مقابل ما رعایت کنند، اما ما پس از دست دادن با آنها، باید انگشتان خود را بشماریم، این معنای استقلال است.

آیت‌الله ‌جوادی‌آملی خاطرنشان کرد: توسعه در کار و تولید باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، کشور این ظرفیت را دارد، باید تولیدکنندگان تشویق شوند و دولت هم آنها را هدایت و مراقبت کند.

آیت‌الله رئیسی نیز در این دیدار گزارشی از اقدامات دولت به ویژه در بخش های اقتصادی و نیز اقدامات صورت گرفته در سفر استانی به شهر مقدس قم، محضر معظم له ارائه کرد.

۱۰:۱۵|دیدار رئیس جمهور با آیت‌الله سبحانی ‌

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیس جمهور در جریان سفر استانی به قم و در ادامه دیدارهایش با مراجع و علما، ‌با آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله رئیسی در این دیدار با بیان اینکه سفر به استان‌ها در دستور کار دولت است گفت: سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد، زیرا بررسی مشکلات از نزدیک برای رفع آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.کار کارشناسی در خصوص مشکلات قم از مدتی قبل انجام شد و در این سفر بر رفع آن‌ها در جلسات و دیدارها تاکید شد.

آیت الله سبحانی نیز در این دیدار با بیان اینکه برای حل مشکلات فرهنگی خصوصا حجاب و عفاف باید از مدارس و دانشگاه ها اقدام کرد، گفت: باید به این موضوعات فرهنگی و حجاب و عفاف توجه ویژه شود و از مدارس و دانشگاه‌ها برای علاج آن با انتخاب روسای انقلابی و دلسوز اقدام شود. 

وی به مشکلاتی از جمله ساخت مونوریل در قم اشاره کرد و از حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خواست نسبت به سر و سامان دادن به این موضوع با نظر کارشناسان اقدام کند.

۹:۳۰|دیدار رئیس جمهور با آیت‌الله نوری‌همدانی‌

رئیسی: اصل را بر تعامل با دنیا ‌گذاشته‌ایم/ مشکلات معیشتی مردم را کاهش می‌دهیم/ سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد +عکس

رئیس جمهور در این دیدار با بیان اینکه گرانی و تورم به زودی متوقف می‌شود گفت: گرانی‌های اخیر نتیجه تصمیمات نادرست گذشته است و آثار تصمیمات ما در ماه‌های آینده روشن می‌شود.دولت سیزدهم برای کنترل تورم اقداماتی انجام داده و همچنین برخی فعالیت‌های تورم‌زا را متوقف کرده و براساس همین تصمیم‌ها شاهد روند کاهشی تورم هستیم.

وی در ادامه از عزم دولت برای کنترل و مهار کرونا خبر داد و گفت: دولت سیزدهم در حالی دولت را تحویل گرفت که روزانه ۷۰۰ نفر فوتی داشتیم، اما با اقدامات صورت گرفته این روند به خوبی مهار شده است. با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور وضعیت مطلوبی نسبت به دیگر کشورها داریم و آمار فوتی‌ها به مراتب کم شده است.

وی همچنین به وجود برخی از مشکلات در استان قم اشاره کرد و گفت: طرح‌های نیمه‌تمام، بیکاری و مشکل مسکن از عمده‌ترین مشکلات مردم است که در این سفر مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

آیت‌الله نوری‌همدانی در دیدار رئیس جمهوری با بیان این مطلب گفت: گرانی‌ها و محرومیت‌هایی برای مردم وجود دارد که اولین کار دولت باید ساماندهی این وضعیت باشد.

وی با تاکید به توجه بیشتر دولتمردان به مردم گفت: همه مردم به دولت سیزدهم امیدوارند و منتظر گام‌های مثبت این دولت هستند.

آیت الله نوری همدانی همچنین به نظارت بیشتر بر بانک‌ها و فعالیت‌های آنان تاکید کرد و گفت: دیر کرد یک نوع ربا و حرام است، اما در بانک‌ها اعمال می‌شود و از مردم اخذ می‌شود.

وی با بیان اینکه در اسلام پول در برابر کار پرداخت می‌شود خاطرنشان کرد: در ربا زایش پیدا می‌کند و پول در برابر پول پرداخت می‌شود که این اصلا مورد پذیرش اسلام نیست.

وی در ادامه بر استفاده دولت سیزدهم از مدیران باتجربه تاکید کرد و گفت: اداره امور را باید مسئولین به دست بگیرند که از تجربه کافی برخوردارند تا مردم هم خیالشان راحت شود.

آیت الله نوری همدانی در ادامه بر گسترش هر چه بیشتر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تاکید کرد و گفت: در ساختار مملکت ما باید این فریضه واجب بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گیرد.

دیدار با دیگر مراجع عظام تقلید و برخی علمای قم و همچنین شرکت در نشست خبری با اصحاب رسانه از برنامه های دومین روز سفر رئیس جمهور به  قم است.

منبع: تسنیم

7ae2bfd8 d96c 4af7 8825 a06b4a209c4f

منبع